Yaşam

Yazar Kapaklıkaya’dan Mutlu Aile Mutlu Çocuk röportajı

Büyükşehir’in Ailem Kocaeli Buluşmaları’na katılan yazar Kapaklıkaya, Memnun Aile, Memnun Çocuk konusu ile röportaj yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, toplumun en değerli yapı taşı olan aile ve aileyi oluşturan bireyler için hizmet vermeye devam ediyor. Birçok ünlü yazar, eğitimci, sosyolog, aile danışmanı ve psikoloğun konuk olduğu Kocaeli Buluşmaları adı altında söyleşi programlarının 11’incisinde Ailem Alişan Kapaklıkaya’yı konuk etti.

MUTLU AİLE MUTLU ÇOCUK

‘Mutlu Aile Mutlu Çocuk’ konusuyla Kocaeli ile gündeme gelen eğitimci-yazar Alişan Kapaklıkaya’nın söyleşisi Kocaeli Kongre Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Kapaklıkaya, röportajında ​​her çocuğun harika yaratıldığını, ailelerin ve eğitimcilerin görevinin taraf tutmak ve harikalarını ortaya çıkarmak olduğunu söyledi. Kapaklıkaya, “Mutlu bir ailede ancak mutlu bir çocuk görebiliriz” dedi. “Çocuğunuzu asla obur çocuğuyla kıyaslamayın. Kardeşleriyle kıyaslamayın. O sizin çocuğunuz, bunu asla unutmayın. Onlara sevgi, saygı, paylaşma, hoşgörü, doğruluk ve dürüstlük vermeye çalışın.”

YAŞARKEN SAYGI DUYUN, HOŞGÖRÜN, PAYLAŞIN

Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği Benim Ailem Kocaeli Buluşmaları’nda veliler sohbeti dinlerken, çocuklar da sadık oyun parklarında keyifli dakikalar geçirdi. ‘Siyah Pantolon Hikâyesi’ ile değerli bir hayran kitlesi kazanan Kapaklıkaya, söyleşide ayrıca, “Sizin nesliniz çok kardeşli ailelerde, yoksulluk içinde, zor şartlar altında büyüdü, okudu. 4-5 kardeş bire bir odada birbirlerinin kokularını alıyorlar ama biz kitap okuyoruz.Bugün birçok çocuk daha iyi koşullarda yaşıyor.Daha az üzülüyorum ailelerin daha az çocuğu var.Oysa okumayan bir nesil var. ve doyumsuzdur.Yan odalardan birbirine mesaj atan kardeşler vardır.Bitmeyen bir nesil vardır.Sorgulamayan bir nesil vardır.Bütün bunlara rağmen ailenize ve sevdiklerinize sevgi sözcükleri söyleyin. yaşıyorsun, öldükten sonra değil. Saygı duy, hoş gör, yaşarken paylaş. Yarın çok geç olabilir” dedi. Eğitimci-yazar Kapaklıkaya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne nezaket ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Programın sonunda yazara çiçek takdim edildi. Yetkililerin önümüzdeki günlerde sevilen yazar ve eğitimcileri Kocaeli ile buluşturmaya devam edeceği belirtildi.

AİLE KOCAELİ TOPLANTILARI NEDİR?

Milli-manevi değerlerimiz doğrultusunda toplumsal gelişimi ve aile olma/olma süreçlerini destekleyen kadın, aile ve çocuk temelli çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda “Ailem Kocaeli Buluşmaları” adı altında bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden sağlıklı gelişimini desteklemek, toplumsal katılımı ve farkındalığı artırmak amacıyla eğitim, seminer ve söyleşi programları düzenlenmektedir. 318 27 25 numaralı telefonu arayarak hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu