Ekonomi

Costco kilo verme programı ile sağlık hizmetlerini genişletiyor

NASDAQ:COST borsasında işlem gören Costco Wholesale, üyelerine Ozempic ve Wegovy gibi reçeteli ilaç seçenekleri de dahil olmak üzere kilo verme programlarına erişim sağlayarak sağlık hizmetlerini genişletiyor.

Bu girişim, çevrimiçi sağlık hizmeti sağlayıcısı Sesame ile genişletilmiş bir ortaklığın sonucu olarak ortaya çıktı. Costco üyeleri artık Sesame’in kilo verme programına üç aylık bir süre için indirimli 179$’a abone olabilecek ve üye olmayanlar için standart 195$’lık ücretten tasarruf edebilecek.

Program diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda klinisyenlerin rehberliğini içeriyor. Uygun olanlar için klinisyenler ilaç da reçete edebilir, ancak abonelik ücreti ilaç veya laboratuvar çalışması maliyetini içermez. Ancak Sesame, ilaçlar için ön izin alınmasının ek maliyet düşüşlerine yol açabileceğini belirtmiştir.

Ozempic ve Wegovy gibi ilaçları içeren GLP-1 agonistlerine olan talep son yıllarda önemli bir artış göstermiştir. Bu ilaçlar diyabet ve obezite tedavisindeki etkinlikleriyle tanınmakta ve her hafta Amerika Birleşik Devletleri genelinde yüksek oranda reçete edilmektedir.

Şubat 18 itibariyle 130 milyon üyeye sahip olan Costco, ilk olarak Eylül ayında üyelerine ayakta tıbbi bakım sunmak için Sesame ile ortaklık kurdu. Bu yeni kilo verme programı, perakendecinin Amazon ve Walmart gibi diğer büyük kutu perakendecileri tarafından benimsenen bir trend olan sağlık hizmetlerine genişlemesinde bir başka adımdır.

Amazon, 2022’de One Medical’ı satın alarak Prime üyelerine sanal birinci basamak sağlık hizmetleri sunuyor. Benzer şekilde Walmart da mağazalarında birinci basamak sağlık merkezleri kurdu ve üyelikli depo kulübü perakende zinciri Sam’s Club da eczanelerinde GLP-1 ilaçları sunuyor.

Costco’nun bu hamlesi, Mart ayında şirketin benzin fiyatlarındaki düşüş ve tüketicilerin isteğe bağlı harcamalarındaki azalmadan etkilenerek ikinci çeyrek için gelir beklentilerini karşılayamadığı raporunun ardından geldi.

Kilo verme programı da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinin sunulması, üyelerine ek değer sağlamak ve potansiyel olarak üyelik büyümesini ve elde tutmayı sağlamak için stratejik bir çaba olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu