Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna’ya Leopard tankları göndereceklerini açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya askeri desteğini daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tanklarını tedarik etme kararı aldıklarını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada Scholz, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu kararı açıklayarak, “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden geldiğince destekleme şeklindeki bilinen çizgimizi takip ediyor. Yakın koordinasyon ve uyum içinde hareket ediyoruz. uluslararası arenada.” dediği aktarıldı.

Açıklamada, kararın Almanya’nın en yakın Avrupalı ​​ve uluslararası ortaklarıyla yapılan yoğun istişareler sonucunda alındığı vurgulandı.

Kararın amacının iki tank taburunu Ukrayna için Leopard 2 tankları ile hızlı bir şekilde bir araya getirmek olduğu belirtilirken, ilk adımda Almanya’nın silahlı kuvvetler envanterinden 14 Leopard 2 A6 tankından oluşan bir filo sağlayacağı belirtildi. .

Açıklamada, diğer Avrupalı ​​ortakların da Ukrayna’ya Leopard-2 tankları sağlayacağı belirtilirken, Ukrayna askerlerinin Leopard tankları konusunda eğitimlerine Almanya’da hızlı bir şekilde başlanacağı kaydedildi.

Ukrayna’ya yönelik destek paketinde eğitimin yanı sıra lojistik, mühimmat ve sistemlerin bakımının da yer alacağı belirtildi.

Almanya’nın Leopard-2 tanklarını envanterlerinden hızlı bir şekilde Ukrayna’ya teslim etmek isteyen ülkelere Leopard-2 tanklarının sevkiyatına onay vereceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu